Ілон Маск написав в кінці минулого тижня в своєму Твітері (зараз −X.com) «Ми летимо прямо на Марс. Місяць − це відволікаючий маневр».

За словами фахівців з  Ars Technica, ці остаточні заяви прямо суперечать планам NASA відправити серію людських місій на південний полюс Місяця в кінці цього десятиліття і створити там стабільну операційну базу в рамках програми «Артеміда». Притому що Маск вже не є простою приватною особою, оскільки взяв на себе важливу роль консультанта для нової адміністрації. Він також просуває астронавта і колишнього командира SpaceX Джареда Айзекмана на посаду наступного адміністратора NASA. Зрозуміло, що Маск має вагомий вплив на всі ці події. 

Проект «Артеміда» є важливим не лише для NASA, але й для комерційної космічної галузі США, Європейського космічного агентства та інших міжнародних партнерів, які долучилися до повернення людей на Місяць. Завдяки проекту «Артеміда» Сполучені Штати конкурують з Китаєм за встановлення значущої присутності на поверхні Місяця.

З огляду на це, програма «Артеміда», ймовірно, буде реалізована. Зрештою, саме перша адміністрація Трампа створила програму близько п'яти років тому. Але цього разу поштовх до змін, ймовірно, буде більш узгодженим, особливо з огляду на те, що ключові елементи архітектури NASA, включаючи ракету Space Launch System, будуть витіснені ракетами приватної розробки, такими як Starship компанії SpaceX і ракета New Glenn компанії Blue Origin.

Цілком вірогідно, що NASA прийме новий план «Артеміда», який передбачає польоти як на Місяць, так і на Марс. Коли Маск сказав, що «ми летимо прямо на Марс», то, можливо, мав на увазі, що це буде основним напрямком діяльності SpaceX за підтримки NASA. Це не виключає окремої ініціативи, можливо, очолюваної Blue Origin за підтримки NASA, з розробки планів повернення на Місяць.