Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 30-те Нове Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за жовтень 2024.

Потреба у вичерпній інформації про економічну ситуацію є важливою для економічної політики під час війни. Для швидкого збору інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства ІЕД проводить щомісячне опитування підприємств із застосуванням підходу кон'юнктурних досліджень (або Business Tendency Survey). Методологію розроблено для оцінки ситуації з «базового рівня» — суджень та очікувань основних економічних агентів – підприємців та керівників підприємств.

Ключові результати 30-го щомісячного опитування підприємств:

  • У жовтні 2024 року зберігалася тенденція до прискорення відновлення на тлі стійкого помірного оптимізму як у коротко-, так і в середньостроковій перспективі.

  • 6-місячні очікування щодо фінансово-економічної ситуації на підприємстві та для загально-економічного середовища залишаються позитивними та продовжують поступово покращуватись.

  • Невизначеність у 2-річній перспективі дещо зменшилась.

  • Водночас невизначеність у 6-місячній перспективі несуттєво зросла для фінансово-економічної ситуації на підприємстві та без істотних змін для загально-економічного середовища в країні.

  • «Небезпечні умови», викликані російським вторгненням, що триває, виявилися основною перешкодою для ведення бізнесу, відсуваючи «дефіцит робочої сили» на друге місце.

  • «Перебої з електроенергією» опустилися з третього на п'яте місце.

  • У вересні 2024 року через перебої з електропостачанням бізнес втратив 4% загального робочого часу.

  • Негативні оцінки економічної політики Уряду знову дещо зросли.

Польовий етап 30-ої хвилі тривав з 14 – 31 жовтня, 2024 року. Керівники підприємств порівнювали результати роботи у жовтні з вереснем 2024 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (жовтень 2024 року) та давали прогнози на наступні 2 - 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року).

У жовтні 2024 було опитано 472 підприємства, що розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, включаючи Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку та Чернігівську області та місто Київ.

 

 

Дослідження проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське відродження України».