Ще підлітком Лакі Палмер (Palmer Luckey) заснував свою першу технологічну компанію Oculus - гарнітуру віртуальної реальності для ігор. Через кілька років він продав її Facebook за 2 млрд дол.
Після того Лакі Палмер створив нову компанію Anduril, яка виробляє розвідувальну зброю зі штучним інтелектом, таку як безпілотники та підводні човни.
Пентагон купує цю зброю, залишає частину для себе, а частину відправляє в Україну. Через сім років після заснування Anduril повідомила, що продає свою автономну зброю приблизно в 10 країн світу.
Зокрема мова про безпілотник ALTIUS, який вистрілюють з труби в повітря, далі він розгортається, розправляє крила, витягує хвіст, розгортає пропелер і перетворюється на невеликий літак. Він може нести боєголовку до 30 кілограмів, тому має доволі велику силу удару.
Новий підхід до створення зброї
Anduril належить до зростаючої кількості технологічних компаній, які виробляють зброю зі штучним інтелектом і сміливо заявляють, що вона змінить спосіб ведення війни США та їхніми союзниками.
Мета полягає в тому, щоб війна більше велася технологічними методами, завдяки цьому менше військ наражається на небезпеку. Революція поки що не відбулася, але ці компанії вже змінюють галузь, в якій довгий час домінували такі гіганти, як Lockheed Martin і General Dynamics, що виробляють традиційну зброю, від винищувачів до танків, розраховану на десятиліття.
Компанія Anduril, названа на честь меча з «Володаря перснів», дотримується зовсім іншого підходу. Лакі Палмер зауважує, що великі оборонні компанії не мають стимулів, щоб інвестувати в штучний інтелект, автономність та робототехніку, а інноваційні компанії типу Google, Facebook та Apple відмовлялися працювати зі спільнотою національної безпеки США.
Anduril пропонує зброю зі штучним інтелектом, яку можна створити за менший час і за меншу ціну, ніж традиційні оборонні підрядники.
Як Anduril допомагає озброїти Україну
Через кілька днів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році Лакі Палмер приїхав до столиці України Києва і зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. «Anduril має обладнання в Україні з другого тижня війни. Тож ми одразу ж долучилися», - розповідає розробник.
Війна в Україні стала лабораторією для цілої низки високотехнологічних систем. Найбільш вражаючою є супутникова мережа Starlink Ілона Маска, яка забезпечує критично важливий зв'язок для українських військових.
Однак критики кажуть, що в цій новій індустрії озброєнь зі штучним інтелектом ще багато помилок, які потрібно виправити. У кількох неофіційних розмовах люди, які тісно співпрацюють з українськими військовими, кажуть, що багато нових озброєнь від різних компаній все ще мають недоліки, вразливі до російських контрзаходів і просто ще не працюють так, як було розрекламовано. Вони додають, що поки що ця зброя має обмежений вплив і не змінила траєкторію війни.
Генеральний директор Anduril Брайан Шимпф визнає труднощі, але вважає, що їх можна подолати. «Україна – дуже складне середовище для навчання. Я чув різні оцінки від самих українців, що термін служби будь-якого безпілотника зазвичай становить близько чотирьох тижнів. Питання в тому, чи можете ви реагувати і адаптуватися?»
Жаклін Шнайдер, яка вивчає військові технології як науковий співробітник Інституту Гувера, каже, що війна різко прискорила темпи інновацій. Системи озброєння в Україні потребують частого оновлення, так само як програмне забезпечення на телефоні чи комп'ютері.
Поле бою, що постійно змінюється
Зустрівшись з великим наступом РФ два роки тому українці звернулися до маленьких, дешевих цивільних дронів, виготовлених у Китаї і доступних в інтернеті. Українці прикріплювали до них гранати та інші дрібні вибухові пристрої, а потім скидали зброю у відкриті башти російських танків, які нічого не підозрювали.
У багатьох випадках безпілотник вартістю 1000 доларів виводив з ладу багатомільйонний танк або інше дороге російське озброєння, а також завдавав втрат російським військам. Але українцям стає все важче здійснювати такі атаки.
Росіяни відповіли електронним глушінням, блокуючи сигнал, який безпілотник надсилав українському солдату, що ним керував. Це робить безпілотник марним.
Саме тут Anduril намагається втрутитися. Безпілотники зі штучним інтелектом компанії можуть бути запрограмовані перед зльотом на самостійний пошук російських танків або інших цілей. Після запуску ці безпілотники не потребують керування з боку українського солдата, що робить їх дуже важкими для виявлення і зупинки, каже Лакі Палмер.
«Автономність на борту – це те, що дійсно відрізняє їх від інших, – каже він. – Це не дистанційно керований літак. У нього є мозок, який здатен шукати цілі, ідентифікувати цілі і летіти на ці цілі».
Звичайно, це викликає питання про те, хто несе відповідальність, якщо щось піде не так – наприклад, влучання в цивільних. Однак Брайан Шимпф з Anduril каже, що зброя зі штучним інтелектом «не має на меті витіснити людину з процесу.
Дрони вже не тільки в небі. Вони також у морі
Україна тепер виробляє власні морські дрони − по суті, гідроцикли, начинені вибухівкою, − які завдали серйозної шкоди російському флоту в Чорному морі.
У Anduril є своя версія − підводний дрон під назвою Dive-LD. Це автономний підводний апарат, який здатен долати дуже, дуже великі відстані, занурюватися на глибину близько 6000 метрів, що є достатньою глибиною для того, щоб опуститися на дно майже будь-якого океану».
Минулого місяця «Андуріл» виграв контракт ВМС США на будівництво понад 200 таких апаратів щорічно.
Лакі цікавився технологіями, бізнесом і політикою ще з підліткового віку. Проте з точки зору бізнесу, він каже, що його не дуже турбує, хто переможе в листопаді.
«Ми заробили багато грошей при Трампі. І ми заробили ще більше грошей за Байдена. Я думаю, що ми продовжимо розширюватися незалежно від того, хто буде наступним президентом», − сказав Лакі.
За його словами, незалежно від того, хто буде в Білому домі, з'явиться ще більше зброї зі штучним інтелектом.
Джерело: NPR