Компанія Thales Alenia Space повідомила про результати техніко-економічного обґрунтування ASCEND (Advanced Space Cloud for European Net zero emissions and Data sovereignty). Ця ініціатива, започаткована у 2023 році та фінансована Європейською Комісією в рамках програми "Горизонт Європа", має на меті вивчити можливість створення космічних центрів обробки даних для досягнення нульового рівня викидів вуглецю до 2050 року та трансформації європейської космічної та цифрової екосистеми.

Метою дослідження ASCEND було порівняти вплив на довкілля космічних і наземних центрів обробки даних. Воно також мало на меті підтвердити технологічну доцільність розробки, розгортання та експлуатації таких центрів на орбіті. Результати дослідження показали, що для значного скорочення викидів CO2, що утворюються при обробці та зберіганні цифрових даних, така космічна інфраструктура потребувала б розробки багаторазового ракети-носія, яка б вдесятеро менше викидала шкідливих речовин протягом усього свого життєвого циклу. Крім того, космічні центри обробки даних не потребуватимуть води для охолодження, що є ключовою перевагою в часи зростаючої посухи.

Зменшення впливу центрів обробки даних на енергетику та навколишнє середовище може стати поштовхом для великих інвестицій в рамках Зеленого курсу ЄС, що потенційно виправдовує розробку ракети-носія великої потужності. До того ж, ASCEND підтвердив можливість створення ракети-носія, здатної здійснювати багаторазові запуски, зменшуючи при цьому вуглецевий слід. Модульна космічна інфраструктура буде збиратися на орбіті за допомогою роботизованих технологій під керівництвом Thales Alenia Space, який планує здійснити свою першу місію в 2026 році.

Ринок центрів обробки даних до 2030 року оцінюється в 23 гігавати потужності; ASCEND має на меті розгорнути щонайменше один гігават до 2050 року. Результати дослідження також підтверджують економічну життєздатність проекту, пропонуючи перспективу повернення інвестицій у розмірі декількох мільярдів євро в період до 2050 року.

Далі Thales Alenia Space та її партнери мають намір продовжити техніко-економічне обґрунтування ASCEND для консолідації та оптимізації його результатів. У той же час, для досягнення цілей проекту необхідна зміна парадигми в космічному секторі з використанням технологій, які є доступними для Європи.