До кінця десятиліття центри обробки даних можуть використовувати до 9% всієї електроенергії, виробленої в США, що більш ніж удвічі перевищить їх поточне споживання, зазначається у звіті Інституту досліджень електроенергетики (Electric Power Research Institute). Це викликане тим, що технологічні компанії вкладають кошти в розширення своїх обчислювальних центрів. В дослідженні сказано, що залежно від темпів впровадження таких технологій, як генеративний штучний інтелект, який сприяє розширенню центрів обробки даних, та енергоефективності нових центрів, передбачуваний щорічний темп зростання споживання електроенергії в галузі коливається від 3,7% до 15% до 2030 року. Нагадаємо, що Інститут досліджень електроенергетики є дослідницькою організацією, що базується в США і фінансується енергетичними та урядовими організаціями.

Датацентри, разом з розширенням внутрішнього виробництва та електрифікацією транспорту, виводять американську електроенергетику з періоду стагнації, що тривав два десятиліття. ЦОДи потребують величезної кількості енергії для високоінтенсивних обчислень і систем охолодження. Для порівняння − новий великий центр обробки даних потребує стільки ж електроенергії, скільки необхідно для живлення 750 тисяч будинків.

З моменту запуску ChatGPT від OpenAI у 2022 році бізнес датацентрів став однією з найбільш швидкозростаючих галузей у світі.

Якщо запит користувача в перших версіях ChatGPT споживав приблизно в 10 разів більше електроенергії, ніж звичайна операція пошуку в Google, то зростаюче використання генеративного ШІ для створення фільмів і музики може вимагати набагато більше енергії, зазначають в інституті. Це може призвести до значних змін у вимогах до енергоспоживання. В інституті радять підвищити енергоефективність центрів обробки даних та збільшити інвестиції в електромережі.

За даними інституту, близько 80% навантаження на центри обробки даних у США у 2023 році буде зосереджено у 15 штатах, переважно у Вірджинії та Техасі.


Джерело:  Reuters