14 червня у гібридному форматі відбулася презентація щорічного аналітичного дослідження Української асоціації фінтех та інноваційних компаній – Українського фінтех-каталогу 2023. Каталог дає можливість ознайомитись зі станом українського фінтеху та фінтех-компаніями, дізнатись про їхні конкурентні переваги та історії успіху.

Українська фінтех-галузь стала не тільки потужною силою фінтех-спротиву агресії, але й основою цифрової інфраструктури. На кінець 2022 року, відновившись на 80% довоєнних обсягів, продовжує залучати інвестиції, зазначив Ростислав Дюк, Голова правління УАФІК.

Дослідження було проведене у формі онлайн-анкетування серед фінтех-компаній та банків України у період з січня по березень 2023 року. У дослідженні взяли участь 150 респондентів. У процесі роботи були використані дані з таких джерел: Національний банк України, Світовий банк, Держстат, Міністерство фінансів тощо.

Український фінтех в цифрах:

  • фінтех-ринок України нараховує 246 компаній, 7 з яких засновано у 2022 році;
  • 68% фінтех-компаній пройшли точку беззбитковості;
  • 33% компаній працюють на міжнародному ринку;
  • 77% українських фінтех-компаній базуються у Києві, друге та третє місце розділяють Дніпро та Львів
  • 66% компаній фінансуються виключно власними коштами;
  • більшість фінтехів орієнтовані на роботу з великим бізнесом, фізичними особами масового сегмента та фінансовими установами;
  • 49% компаній назвали своїм ключовим ринком Україну, з них 24% компаній стикаються з проблемою законодавчого/регулятивного обмеження під час ведення бізнесу в Україні;
  • найбільш поширеною технологією серед українських фінтех-компаній визнано АРІ. Водночас 79% фінтех-компаній вказали штучний інтелект як одну з перспективних технологій для українського ринку.

Третій рік поспіль у сферах діяльності українських стартапів лідирує технологічна інфраструктура. Окрім того, простежується динаміка зростання її частки: у 2023 році відсоток надавачів цього виду послуг склав 24% від опитаних компаній, натомість у 2021 та 2020 роках – 22% та 20% відповідно. Часткову популярність компаній даної сфери можна пояснити продовженням тенденції створення бізнесу в онлайні, що створює попит на компанії, які пропонують IT-рішення для фінансових компаній та банків, тим самим допомагаючи їм розпочати роботу або перейти у цифровий простір.


На другому місці знаходяться платіжні сервіси та перекази – 14% від опитаних компаній. Даний відсоток значно зменшився порівняно з попередніми роками. У 2020 та 2021 роках він складав 20% та 19% відповідно. Саме війна значно нашкодила діяльності платіжних компаній та похитнула велику кількість гравців на ринку. Різке падіння економічної активності в перші місяці війни, численні обмеження та ліміти практично на всі грошові операції – все це значною мірою вплинуло на платіжний ринок. Проте, згідно з даними НБУ за підсумками вересня 2022 року, загальна кількість емітованих платіжних карток в Україні досягла 108,8 млн шт. Це на 19% більше порівняно з довоєнним січнем 2022 року. Але відбулося невелике зменшення кількості платіжних карток, з якими щомісяця здійснювалися видаткові операції, на 6% – із 48,2 млн шт. у січні до 45,2 млн шт. у вересні.

Ще одна сфера діяльності, яка попри всі складнощі з 2021 року не здала свої позиції – це споживче кредитування. У 2023 році на компанії цієї сфери припадає 12%, на відміну від 14% у 2021 році. Попри те, що війна похитнула діяльність компаній, що займаються споживчим кредитуванням, вони все ще залишаються на плаву. Попит на кредити залишається стриманим, стандарти кредитування надалі посилюються.

Також значне зростання відбулося у регуляторній сфері: з 1% у 2021 році до 7% у 2023 році. Кількість компаній-розробників інноваційних наглядових та регуляторних інформаційних технологій збільшилася. Згідно зі звітом KPMG «Pulse of Fintech H2’22», світовий ринок фінансових технологій спостерігав тенденцію збільшення інвестицій у regtech, оскільки компанії шукають технології, які допоможуть їм керувати своїми дедалі складнішими нормативними зобов’язаннями. Краудфандинг, краудлендинг, сервіси з порівняння фінансових послуг залишаються найменш розвиненими сферами.

Сфери діяльності засновників фінтех-компаній майже не змінилися порівняно з 2021 роком. Засновниками фінтех-компаній переважно є ІТ-спеціалісти, вони складають 32%. Вихідців з фінансових  компаній – 18%, з банківської сфери – 12%, юридичної – 10%. 16% компаній, заснованих за останні 2 роки, надають послуги у сфері legaltech. Серед засновників другий рік поспіль переважають чоловіки – 83%. Жінок порівняно з 2021 роком стало трішки більше – 17%. Тобто спостерігаємо позитивну динаміку за гендерним аспектом.