Вайб-кодинг (vibe-coding) — це процес програмування, в якому розробники описують природною мовою те, чого вони хочуть досягти, а потім спеціалізовані великі мовні моделі (LLM) генерують відповідний код. Видання The New Stack розказує, коли вайб-кодинг доречний, і як правильно застосовувати цю технологію.
На відміну від традиційного кодування рядків, вайб-кодинг змінює роль інженерів і розробників з будівельників на архітекторів: ви повідомляєте LLM, що ви хочете, тестуєте те, що вона генерує, а потім доробляєте це або самі, або з подальшою допомогою LLM.
Вайб-кодинг можна застосовувати у багатьох різних сценаріях. Але на сьогодні найкращими сценаріями використання цього процесу є такі:
- Швидке прототипування та тестування ідей. Засновникам бізнесу та інженерам, що поспішають на ринок, вайб-кодинг дає можливість без особливих зусиль створювати мінімально життєздатні продукти (MVP) та перевіряти концепції за години, а не за тижні. Ви можете створювати згенеровані ШІ кодові бази, побудовані на підказках, які дозволяють вам ітерувати функції на льоту. Такий підхід відмінно узгоджується з принципами agile-бізнесу та розробки: підказуйте, доопрацьовуйте та швидко змінюйте. Він дуже ефективний для демонстрацій на фестивалях типу HackDay, створення внутрішніх прототипів та презентацій інвесторам, де швидкість пріоритетніша за досконалість.
- Невеликі проекти та некритичні програми. Якщо вам потрібен персональний сайт, браузерна гра або одноразовий скрипт автоматизації, вайб-кодинг принесе користь, позбавивши шаблонної рутинної роботи. Такі завдання, як створення невеликих ігор, розробка утиліт для автоматизації утомливих робочих процесів або створення внутрішніх інформаційних панелей, що потребують мінімального нагляду, — ідеальні варіанти, особливо коли найгірший можливий результат — витратити кілька зайвих хвилин на ручне налагодження.
- Навчання та дослідження. Кодери-початківці часто стикаються з крутими кривими навчання. Вайб-кодинг згладжує цю криву, дозволяючи учням швидко побачити ефект від коду, що працює. Досвідчені інженери також можуть отримати вигоду: вайб-кодинг дозволяє вивчати незнайомі мови або фреймворки, створювати інтерфейси користувача або генерувати приклади алгоритмів, щоб вони могли поглибити своє розуміння шляхом дослідження.
- Оптимізація робочого процесу та повторювані завдання. У зрілих кодових базах існує безліч трудомістких завдань, що повторюються: рефакторинг угод про іменування, додавання логування, оновлення заголовків ліцензій і т.д. буд. Вайб-кодинг дозволяє автоматизувати ці завдання для сотень файлів, позбавляючи інженерів від стомлюючих годинників та звільняючи їх для більш важливої роботи.
- Внесення змін до дизайну та користувальницького інтерфейсу. Менеджери по продуктах і дизайнери можуть використовувати вайб-кодинг для внесення швидких змін до інтерфейсу користувача, таких як регулювання припасування, зміна колірних схем або створення декількох варіантів макета – і все це без пошуку у файлах CSS. Така розробка на основі підказок дозволяє безпосередньо експериментувати та швидко отримувати зворотний зв’язок.
- Виправлення помилок та глюків. Вставлення повідомлень про помилки в LLM часто дає змогу отримувати негайні виправлення, але вони можуть бути поверхневими. У той час як вайб-кодинг дозволяє швидко усувати загальні синтаксичні помилки, глибші логічні помилки все ще вимагають людського розуміння.
Серед найпоширеніших інструментів для вайб-кодингу відзначають такі: Cursor, Windsurf, Claude Code, Replit та ChatGPT.
Принцип ефективного вайб-кодингу
Надалі викладено кілька коротких порад про те, як отримати максимум користі з експериментів з вайб-кодингом:
- Майте план. Переконайтеся, що ви маєте уявлення про те, що ви хочете створити, включаючи необхідні функції, а не дійте наосліп. Вайб-кодинг – це не «пісочниця», а шлях, який може призвести до результату. Накидайте характеристики у файлі специфікації, перш ніж звертатися до ШІ.
- Надайте контекст. Якщо ви зможете надати файли конфігурації та правил, якими керуватиметься модель, ви знизите ризик того, що вона зіб’ється зі шляху і почне галюцинувати.
- Працюйте ітеративно. Працюйте з функціями по черзі, застосовуючи вузькі та конкретні підказки.
- Ретельно тестуйте. Ви можете використовувати комбінацію автоматичної генерації тестів за допомогою ШІ та ручної/людської перевірки критичних шляхів.
- Вибирайте популярні стеки. У мережі є безліч посібників щодо використання популярних інструментів для вайб-кодингу. Поки ви не наберетеся досвіду і не впевнені в собі, краще дотримуватися цих інструментів.
- Ревізія та рефакторинг. Завжди перевіряйте результати ШІ рядково, а потім рефакторіть їх для покращення структури.
- Слідкуйте за «кролячими норами». ШІ може застрягти у циклі генерації неефективного коду. Не бійтеся повертати все назад і пробувати різні підходи до підказок.
- Спробуйте мультимодальні введення. Скріншоти можуть підвищити ясність підказки, а використання голосу може стати цікавим експериментом, коли ви станете досвідченішим.
- Перевіряйте вайбінг. Перш ніж викладати код за межі прототипів, попросіть досвідченого інженера переглянути все.
До речі, у міру того, як моделі ШІ будуть все більш спеціалізованими та тісно інтегрованими з бізнес-областями, ми зможемо побачити наскрізні конвеєри, які перетворять вимоги високого рівня на готові до виробництва додатки.
Для розробників це означає фундаментальну зміну ролі: замість того, щоб набирати кожен рядок, вони будуть створювати точні підказки, контролювати згенеровані результати і додавати предметну експертизу, щоб забезпечити узгодженість систем. За прогнозами, до 2030 року ШІ автоматизує до 80% рутинних завдань із кодування, тому інженери зосередяться на архітектурі, етичному контролі та міжкомандній інтеграції.
За матеріалами ITweek