Компанія PassMark, що є виробником ПЗ для тестування продуктивності комп’ютерів, з 2004 року фіксувала постійне зростання показника CPU Mark, який відображає усереднену продуктивність центральних процесорів у складі реально використовуваних ПК. Проте, в січні 2025 року цей показник вперше за історію спостережень продемонстрував зниження − на 3,4% порівняно з попереднім роком.
Цей результат був обчислений на основі понад 25,5 тисяч вимірювань для ноутбуків та 47,8 тисяч для настільних комп’ютерів за увесь період, що пройшов від початку 2025 року. Таких даних достатньо для статистичних висновків, наприклад, за весь 2024 рік були зроблено 101 тисяча та 186 тисяч вимірювань відповідно.

Оскільки CPU Mark визначає продуктивність центрального процесора у складі реально використовуваних ПК, то цей показник відображає фактичну потребу користувачів комп’ютерів в обчислювальній потужності своїх систем.
Саме тому припинення плавного зростання показників швидкодії процесорів CPU Mark є не дуже позитивним сигналом для виробників ЦПП. Адже таки розробники як AMD, Intel та Qualcomm приділяють чимало уваги саме поступальному збільшенню продуктивності своїх мікросхем, інвестуючи в це значні кошти в надії, що запит ринку на все більш швидкісні центральні процесори продовжить залишатися незмінним. І раптом виявляється, що і приватних споживачів, і комерційних замовників сьогодні все більше влаштовують комп’ютери з не найвищою продуктивністю ЦПП.
Оскільки персональний комп’ютер може сприйматися вже швидше як термінал для доступу до хмарних сервісів, то його власна обчислювальна міць не має великого значення. Якщо ж мова йде про локальні інсталяції генеративних моделей штучного інтелекту, то для них набагато важливіші характеристики графічного процесора та відеопам’яті.
Втім, ближче до середини року ситуація може змінитися – саме тоді буде ясно, наскільки правильним є тренд, зафіксований PassMark. Але якщо виробничі плани розробників процесорів не співпадуть із реальними потребами ринку, то це може призвести до серйозних проблем, особливо на тлі поточної складної макроекономічної ситуації.