Цікава новина надійшла з Ноттінгемського університету: там вчені продемонстрували новий тип магнетизму, відомий як альтермагнетизм, маніпулюючи нанорозмірними магнітними вихорами в надтонкій пластині телуриду марганцю. «Наша експериментальна робота забезпечила міст між теоретичними концепціями і реальною реалізацією, що, сподіваємося, висвітлює шлях до розробки альтермагнітних матеріалів для практичного застосування», − говорить фізик Ноттінгемського університету Олівер Амін (Oliver Amin), який керував дослідженням разом з аспірантом Альфредом Дал Діном (Alfred Dal Din).

У так званому альтермагнетизмі частинки розташовані у взаємно протилежний спосіб, як у антиферомагнетизмі, але повернуті достатньо, щоб створити обмежені сили на певному нанорівні. Ці мігнітні сили настільки слабкі, що не зможуть навіть утримати листок зі списком продуктів на вашому холодильнику, але якими інженери прагнуть маніпулювати їхнім дискретними властивостями, щоб зберігати дані або спрямовувати енергію. «Альтермагнетики складаються з магнітних моментів, які спрямовані антипаралельно до своїх сусідів, − пояснює фізик Ноттінгемського університету Пітер Уодлі (Peter Wadley). − Однак кожна частина кристалу, що містить ці крихітні моменти, повернута відносно своїх сусідів. Це як антиферомагнетизм з поворотом! Але ця тонка різниця має величезні наслідки».

З того часу експерименти підтвердили існування такого проміжного «альтер» магнетизму. Однак жоден з них безпосередньо не продемонстрував, що можна маніпулювати його крихітними магнітними вихорами таким чином, щоб це могло виявитися корисним. Уодлі та його колеги продемонстрували, що лист телуриду марганцю товщиною лише кілька нанометрів можна деформувати таким чином, щоб навмисно створити чіткі магнітні вихори на поверхні пластини. «Наша експериментальна робота забезпечила міст між теоретичними концепціями та реальною реалізацією, що, сподіваємось, висвітлює шлях до розробки альтромагнітних матеріалів для практичного застосування», − говорить фізик Ноттінгемського університету Олівер Амін.