Майбутнє стало трохи ближчим завдяки Evo, моделі штучного інтелекту, про яку повідомив журнал Science. Програма Evo, навчена на мільярдах ліній генетичних послідовностей, може створювати нові білки і навіть цілі геноми. Нагадаємо, що геном − це повний набір генетичної інформації, що служить комплексним планом, який керує ростом, розвитком, функціонуванням і розмноженням усіх живих організмів. Вивчення геномів лежить в основі сучасної біології, оскільки допомагає розгадати таємниці різноманітності життя, еволюції та фундаментальних біологічних процесів.

Попередні ШІ могли інтерпретувати і передбачати лише відносно короткі ділянки ДНК, до того ж вони працювали лише з групами нуклеотидів − алфавітом ДНК A, C, G, T − а не з окремими нуклеотидами. Щоб вийти на новий рівень, дослідники навчили Evo працювати з 300 мільярдами нуклеотидів інформації про послідовності.

У першому тесті Evo перевершив інші моделі штучного інтелекту в прогнозуванні впливу мутацій на продуктивність білка. Потім команда попросила Evo розробити нові версії редактора геному CRISPR; найкращі зразки розрізали ДНК так само добре, як і комерційні версії. І в тій частині дослідження, яку автор Брайан Хі, комп'ютерний біолог зі Стенфордського університету, називає «найбільш футуристичною і божевільною», дослідники попросили Evo згенерувати послідовності ДНК, достатньо довгі, щоб слугувати геномами для бактерій − крок до синтетичних геномів, створених за допомогою штучного інтелекту.

Дослідники випустили Evo публічно, щоб інші вчені могли ним користуватися. Команда не планує комерціалізувати своє творіння і наразі розглядає це як дослідницький проект.