Для будь-якої компанії важливо, щоб її процеси не припинялися. Кожна затримка, помилка і сповільнення коштує грошей, а іноді — й репутації. Окрім автоматизації, інтеграції CRM-систем і внутрішньої комунікації, які можуть покращити процеси, підприємці мають дбати, щоб їхній роботі не загрожували зовнішні фактори. Технічні збої, кібератаки чи людські помилки можуть зупиняти роботу бізнесу на певний час і приводити до збитків.

Один із ключових способів запобігти таким випадкам — бекапування даних. Компанії, які мають резервні копії даних і можуть швидко їх відновити, є більш захищеними. Вони менше ризикують втратити критично важливу інформацію. У цій статті Данило Бєлов, директор з розвитку бізнесу UCloud, розповість, чому бекапування даних — важлива частина стратегії захисту компанії, кому і чому це потрібно, а також кому довірити це питання.

Активність кіберзлочинів росте, тому дані компаній завжди під загрозою

Кіберзлочинці зазвичай направляють свої атаки на великі корпорації, де можна здійснити значні крадіжки даних або вимагати великі викупи. Але це не означає, що малі та середні компанії знаходяться поза зоною ризику. Атаки на корпорації показують, що малі підприємства можуть зазнати збитків через зв'язки з великими компаніями. Наприклад, втратити важливі дані через атаки на сервери мобільних операторів. 

Ніхто не може бути повністю застрахованим від кібератак, і тому важливо підготуватися до них. За даними Cybersecurity Ventures, світовий ринок кібербезпеки стрімко зростає. До 2025 року глобальні витрати на продукти та послуги кібербезпеки зростуть до $1,75 трильйона доларів. Український бізнес, зокрема, стикається з додатковими викликами через постійні кібератаки не лише з метою збагачення, але і з боку РФ.

У 2021 році в Україні зафіксовано 280 000 кібератак, більшість з яких були спрямовані на уряд та критично важливі інфраструктури, у тому числі банківські системи. Проте кіберзлочинці не обмежуються лише державними об'єктами. Бізнес також стає ціллю їхніх атак.

Ці факти підкреслюють, наскільки важливо реагувати на кіберзагрози та готуватися до них. Мова не лише про впровадження заходів з попередження атак, а й розробку планів відновлення та бекапів, що дозволяють швидко відновлювати бізнес-процеси після інциденту.

Ніхто не застрахований від людських помилок

Навіть якщо ваша інформація надійно захищена, ви не можете бути на 100% застрахованими від помилок своїх співробітників. Фішинг та соціальна інженерія є серйозними загрозами для безпеки даних компаній, і завжди спираються на людський фактор. Фішингові атаки, під час яких людей обманом змушують розкрити конфіденційну інформацію, ефективно використовують вразливі сторони людини: цікавість, довіру або недостатню обізнаність.

Кіберзлочинці можуть надсилати електронні листи або повідомлення від імені знайомих компаній або колег і закликати перейти за шкідливим посиланням. Співробітники вашої компанії також не можуть гарантувати, що не постраждають від фішингової атаки. Якщо кібезлочинцям вдасться успішно вплинути на  працівника, то наслідки цього можуть бути дуже непередбаченими. Наприклад, надання доступу до конфіденційної інформації чи втрата даних.

Бекапування даних — один зі способів попередити ризики

Як ми вже розібралися, ніхто не застрахований від ризику втратити дані. Окрім лише тих бізнесів, які мають резервну копію. Змоделюємо ситуацію: кіберзлочинці отримали доступ до інформації про ваші угоди за останній рік, видалили їх і вимагатимуть викуп за відновлення. У такому випадку вам доведеться або заплатити, або попрощатися з цими даними назавжди. В будь-якому випадку робота в компанії зупиниться на деякий час. Наслідки такої зупинки можуть бути різними, але точно стануть неприємністю.

Але якщо у вас є резервна копія інформації та можливість відновити її протягом кількох годин, затримка буде непомітною, а шантаж не спрацює. Це і є одна з головних переваг бекапування: створити острівець безпеки, на якому зберігатиметься вся інформація, яка є критично важливою. 

Навіть якщо кіберзлочинці не атакуватимуть вашу компанію, ризики все одно залишаються. Хтось зі співробітників може випадково видалити цінну інформацію, наприклад про фінансові операції. В мережі описані десятки історії про те, як стажист видалив з жорсткого диска інформацію, яку бізнес накопичував роками. Звісно ці історії викликають веселі обговорення на таких форумах як Reddit, але для керівників компаній це може коштувати дуже дорого. 

Резервна копія, яка зберігається на окремому сервері, захищає компанію від подібних випадків. Якщо у 2024 році компанія зберігає інформацію лише на одному пристрої, як-от жорсткий диск чи флешка, це навряд чи закінчиться добре. Коли ці дані будуть втрачені — це скоріше питання часу, а не правильної стратегії.

Наскільки надійно бекап захищає інформацію?

Резервними копіями займаються компанії, що спеціалізуються на хмарних сховищах. Оскільки збереження інформації — це їхня галузь, вони дбають про безпеку більше, ніж будь-який інший бізнес. Такі компанії як UCloud регулярно проходять атестації та отримують сертифікати про надійність. Ці сертифікати зазвичай можна побачити на сайті компаній.

Для прикладу, цього року ми отримали атестат відповідності КСЗІ. Це державний документ, який підтверджує, що хмарний оператор пройшов усі необхідні перевірки, і йому можна довіряти. У компанії також є міжнародні сертифікати ISO 9001 та ISO/IEC, які підтверджують, що у третіх осіб фактично немає шансів отримати доступ до інформації.

Обираючи сервіс для бекапу, рекомендуємо звертати увагу саме на ці документи. Якщо компанія не має такого документа, її інфраструктура може бути вразливою до кібератак, а ваша інформація може постраждати. 

Що в результаті?

Не варто чекати, поки злочинці здійснять кібератаку на вашу компанію і знищать важливу інформацію. Краще завчасно підготуватися до будь-яких позаштатних ситуацій, які сьогодні загрожують стабільності процесів. Тому резервне копіювання — це лише один з кроків, але дуже важливий для бізнесів будь-якого розміру. Сьогодні це такий самий ресурс, як гроші чи час, а значить — його теж варто враховувати при плануванні стратегії.