Провальний 2-й фінансовий квартал Intel (і невтішний прогноз на 3-й) призвело до того, що компанія була вимушена зменшити видаткову частину бюджету, сподіваючись виправити фінансове становище компанії. Справа в тому, що власне чіпмейкерське виробництво компанії є збитковим, томе вендор хоче скоротити персонал на 15% (17,5 тис. осіб по всьому світу), призупинити виплати дивідендів тощо. Зазначимо, що біржова капіталізація Intel зменшилася на 24 млрд долл і тепер не дотягує навіть до 100 млрд дол., притому що капіталізація її конкурента Nvidia досягла 3 трлн.

Проблема Intel пов'язана з кардинальною зміною стратегії розвитку, що передбачала одночасно концентрацію на розробці найкращих чіпів для ШІ-обчислень і на створенні суперсучасного контрактного виробництва мікросхем. Успішне втілення цього плану дозволило б Intel випередити одразу по двом напрямкам нинішніх лідерів в сегменті ШІ – Nvidia і TSMC.

Однак розпорошення ресурсів за двома потужними векторами розвитку призвело до того, що в серпні компанія змушена була оголосити про скорочення намічених раніше на 2025 р. капітальних витрат на 10 млрд дол., до суми 21,5 млрд.

Проблему посилює і те, що чимало вже побудованих датацентрів для ШІ-обчислень розраховані на встановлення серверів стандартних архітектур, але з потужними графічними процесорами, а не нових спеціалізованих машин з ШІ-чіпами Intel, які мають інші вимоги і до тепловідведення, і до енергопостачання.

На початку вересня Intel повинна ще жорсткіше скоротити витрати, включно з додатковим скороченням капітальних інвестицій.

При цьому продавати власне напівпровідникове виробництво і ставати fabless-розробником на зразок тих же Nvidia або AMD (для яких мікросхеми випускає сьогодні тайванська TSMC) Intel в даний час не збирається. Виробничі потужності Intel вже юридично відокремлені від дизайнерського бюро до відокремленого підрозділу, — це зроблено для того, щоб потенційні зовнішні клієнти, які замовляють виготовлення своїх чіпів, не турбувалися б про можливий витік своїх ноу-хау.

Оскільки складні часи для Intel продовжаться ще певний час, то розробники альтернативних x86 процесорних архітектур, передусім ARM і RISC-V, опиняються у дуже сприятливих умовах просування своїх продуктів.