Згідно зі звітом аналітичної компанії Canalys, у другому кварталі 2024 року у світі було відвантажено в канал постачання 8,8 млн персональних комп'ютерів з можливістю локального виконання завдань штучного інтелекту – ШІ-ПК. Мова йде про обробку завдань на інтегрованих в ПК дискретних графічних процесорам чи вбудованих у ЦП нейрообчислювальних модулях — таких як AMD XDNA, Apple Neural Engine, Intel AI Boost, Qualcomm Hexagon). Таким чином, частка ШІ-ПК вже досягла 14% від загального обсягу поставок десктоп-комп’ютерів за квартал. Експерти прогнозують, що з насиченням модельних рядів провідних виробників такими комп'ютерами частка ШІ-ПК продовжить зростати й надалі: у 2024 р. глобальні постачання ШІ-ПК досягнуть 44 млн одиниць, а 2025-го вийдуть на 103 млн одиниць.
Вартість ШІ-ПК в середньому відчутно дорожче за класичні домашні та офісні комп’ютери. І це доволі дивна тенденція у нинішній непростій економічній ситуації. Фахівці Canalys пояснюють це своєчасною інтеграцією Microsoft ШІ-агента Copilot в ОС Windows 11. Цей цифровий помічник використовує потужності саме локальної апаратної платформи, на відміну від ChatGPT та інших, що є хмарними сервісами, і цілком впевнено справляється з великими обсягами практичних рутинних завдань, які вимагають від людини за комп'ютером високої концентрації уваги протягом тривалого часу, але не є складними.
Завдяки тому, що робітники покладають рутинні навантеження на Copilot, і таким чином можуть підвищити свою продуктивність, чимало організацій нарощують обсяги закупівель ШІ-ПК. До того ж на початку 2025 р. очікується припинення підтримки Windows 10 з боку Microsoft, а перехід на Windows 11 зазвичай вимагає оновлення апаратної платформи. Але замовників цікавлять ПК саме з новими інтелектуальними можливостями. Про це свідчить статистика від Canalys: у другому кварталі 2024 року загальне зростання постачань ПК із встановленою Windows у ціновому діапазоні 800 дол. і більше склало квартал до кварталу 9%, тоді як ШІ-ПК за той же період було відвантажено на вражаючих 126% більше.