Усього в країні налічується понад 240 компаній у сфері штучного інтелекту, повідомив Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій та очільник Мінцифри. Дослідження провели Мінцифра спільно з найбільшим AI-ком’юніті України AI HOUSE та інвестиційною групою Roosh. Україна є домом для таких всесвітньовідомих AI-стартапів, як Grammarly, Preply та People ai. Починаючи з 2019 року дві українські AI-компанії стали «єдинорогами», а три найбільші українські AI-стартапи оцінюються в понад $14.5 млрд.

За останні 10 років кількість спеціалістів у сфері штучного інтелекту і машинного навчання зросла у 5 разів, і зараз це 5200 професіоналів, що є дуже хорошим показником. Очікується, що це число виросте на 330% у наступні кілька років. Чим більше якісних кадрів, тим більше компаній та інноваційних AI-рішень.

Ключові висновки дослідження:

  • За десять років кількість AI/ML-спеціалістів зросла у 5 разів і становить 5200 професіоналів станом на січень 2024 року. Очікується, що це число виросте на 330% у наступні кілька років. Чим більше якісних кадрів, тим більше компаній та інноваційних AI-рішень.
  • 36% від усіх фахівців становить молодь віком 21-25 років.

  • Найпоширенішими професіями серед фахівців є Data Scientists та ML Engineers, які разом становлять 63% від усіх спеціалістів в індустрії. 

  • Зараз Україна посідає друге місце за кількістю AI-компаній серед країн Центральної та Східної Європи. Протягом десяти років кількість AI-компаній виросла більш ніж удвічі — з 97 до 243 станом на кінець 2023 року. 

  • Порівняно з іншими європейськими країнами, Україна має вищу концентрацію AI-стартапів у сферах маркетингу, геймінгу та програмного забезпечення для бізнесу. Це свідчить про накопичену експертизу українців у цих сферах.

  • В Україні активні 44 українських і світових венчурних фондів, які інвестують в AI-стартапи. 

  • У 42 університетах України існують програми, які частково або повністю присвячені AI/ML, — їх відповідно 174 та 106. Це майже в 12 разів більше, ніж десять років тому.

  • Найбільшими центрами розвитку сфери ШІ в Україні є Київ — 177 офісів компаній та Львів — 43 офіси. Також серед усіх міст виділяються Харків, Одеса, Дніпро з середнім показником у 21 компанію.

  • Ключові виклики AI-сфери в Україні на думку AI-спеціалістів: взаємодія з іншими галузями, конкуренція та етичні виклики для компаній, трансформація талантів і освіти, фінансові обмеження та втрата талантів через повномасштабне вторгнення росії в Україну. 

AI-сфера в Україні має великий потенціал, проте на шляху його реалізації існує чимало викликів. Зокрема повномасштабне вторгнення рф в Україну, відсутність консолідації на рівні бізнес-держава або бізнес-бізнес тощо.

Та саме наявність багатої технологічної експертизи та успішного досвіду створення глобальних компаній є безперечною перевагою для майбутнього розвитку сфери штучного інтелекту в Україні.