Національний банк України разом з Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України із 30 травня 2024 року розпочинає Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки #КібербезпекаФінансів. Її мета – поліпшити обізнаність громадян про платіжну безпеку та сформувати навички із захисту фінансових даних у віртуальному просторі.

Сьогодні повномасштабна війна триває не лише на полі бою, а й у кіберпросторі, зокрема спостерігається збільшення випадків кібершахрайства та кіберзлочинності. При цьому шахраї активно використовують методи соціальної інженерії та фішинг, шоб ввести в оману користувачів. Маскуючи фішингові ресурси під урядові портали, інформаційні ресурси українських банків та платіжних сервісів, зловмисники намагаються отримати доступ до персональних та платіжних даних користувачів, а також номерів телефонів та коштів на рахунках.

За результатами опитування населення України щодо правил платіжної безпеки та протидії шахраям було виявлено, що найпопулярнішим методом шахрайства з платіжними картками традиційно залишається соціальна інженерія. Водночас значна кількість кібершахрайства минулого року була пов'язана з фішингом. Застосовуючи фішингові ресурси (стилізовані під урядові портали та інформаційні ресурси українських банків і платіжних сервісів) та ошукуючи громадян, зловмисники намагалися отримати доступ до їхніх персональних даних, інформації про їхні платіжні інструменти, фінансові номери телефонів  та кошти на рахунках. Тому поліпшення знань та навичок громадян у цій сфері дасть їм можливість  обачніше користуватися безготівковими розрахунками та уберегтися від шахрайських схем і пасток у віртуальному просторі. 

Поліпшення знань та навичок користувачів у цій сфері допоможе обережніше користуватися безготівковими розрахунками та уберегтися від шахрайських схем та пасток у віртуальному просторі. 

«Майже чверть користувачів фінансових послуг (26%) стикалася зі спробами платіжного шахрайства, зокрема 3% з них втратили гроші. Зрозуміло, що більш активні споживачі, які частіше користуються інтернетом, інтернет-банкінгом, купують онлайн, частіше потрапляють і в поле зору шахраїв. Тому кожному, навіть досвідченим користувачам, варто удосконалювати свої знання з кібербезпеки», – зазначив заступник Голови НБУ Олексій Шабан.

ESET в Україні долучається до цієї кампанії, щоб розповісти про поширені кіберзагрози та шахрайські схеми, допомогти користувачам вчасно розпізнавати дії зловмисників в Інтернеті, а також надійно захищати особисті та платіжні дані від викрадення, а пристрої ― від інфікування шкідливими програмами.

«Спеціалісти ESET постійно виявляють нові кіберзагрози, кількість яких активно зростає з кожним роком. Викрадення платіжних даних є однією із найпоширеніших цілей кіберзлочинців, про що свідчить регулярне виявлення таких випадків. Саме тому ця інфомаційна кампанія на всеукраїнському рівні є досить важливою ініціативою для підтримки обізнаності користувачів про сучасні загрози та способи запобігання їм, що є основою кібергігієни та запорукою безпечного використання сучасних технологій», – коментує Олександр Іллюша, технічний директор компанії ESET в Україні.

Супутниковий оператор VIASAT також підтримав ініціативу Національного банку України та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

«Захист особистих даних і фінансових транзакцій наших клієнтів є для нас пріоритетом. Просвітницька кампанія Національного банку України допомагає підвищити обізнаність громадян про потенційні ризики та методи захисту від шахрайства. Це важливий крок до побудови більш безпечного цифрового середовища для всіх користувачів», – коментує Світлана Міщенко, директорка супутникової платформи VIASAT, генерального спонсору проєкту.

Під час кампанії Національний банк спільно з партнерами роз’яснюватиме користувачам базові правила кібербезпеки щодо захисту облікових записів та різних пристроїв від онлайн-загроз, створення складних та унікальних паролів, налаштування багатофакторної автентифікації, перевірки сайтів під час введенння платіжних даних та програм перед завантаженням, а також про використання Wi-Fi-мереж та інші правила безпечної поведінки у віртуальному просторі.