У квантовому шифруванні дані кодуються через ключі, які генеруються за допомогою квантових властивостей частинок, таких як фотони. Ці ключі потім обмінюються між відправником і отримувачем. Унікальність квантового шифрування полягає в тому, що якщо хтось спробує перехопити ключ, квантовий стан частинок зміниться, і це спотворення може бути виявлене негайно. Це посилить кібербезпеку державних установ, центрів обробки даних, фінансових і медичних установ, а також енергетичних мереж.

«Досягнення нашої команди у створенні мережі із квантовим шифруванням є історичним моментом для розвитку кібербезпеки. Це підвищить безпеку передачі інформації і на корпоративному, і на національному рівнях. Ми знаходимося на шляху до впровадження безпечного квантового розповсюдження ключів у Латвії. І це надзвичайно важливо, особливо зараз, коли зміцнення національної безпеки є критично важливим завданням», — коментує Улдіс Татарчук, генеральний директор компанії Tet.

Tet реалізує даний проєкт у співпраці з декількома партнерами в межах Європейської ініціативи з квантового зв'язку. Ініціатива, яка співфінансується Європейською комісією, передбачає співпрацю з усіма 27 країнами-членами ЄС та Європейським космічним агентством. Метою проєкту є розробка і створення мережі квантового зв'язку з використанням оптоволоконних комунікаційних мереж і просування цієї технології у космічних і супутникових мережах.

Наразі Латвія створює загальну квантову мережу (LATQN). Результатом має стати створення національної демонстраційної або базової мережі квантового зв'язку, а також розробка і тестування технологій квантового зв'язку в секторах, де безпечний обмін інформацією є особливо важливим. Наступні кроки передбачають упровадження інноваційних рішень, створення сценаріїв використання і розробку послуг для компаній з медичного та фінансового секторів. Їх Tet планує протестувати та впровадити до 2025 року.