Автоматизація − це виконання завдань з обмеженим ручним введенням або наглядом з боку людини, а то й без участі людини. Люди можуть настроювати інструменти та процеси, які виконують автоматизовані завдання, але після запуску автоматизований робочий процес працює в основному або повністю самостійно.

Концепція автоматизації існує кілька століть. Але за останні десять років ідея про те, що програмісти та операційні ІТ-команди повинні автоматизувати якнайбільше роботи, набула широкого поширення.

Штучний інтелект (ШІ) – це імітація людського інтелекту комп'ютерами чи іншими нелюдськими інструментами. Генеративний ШІ, який може створювати письмовий чи візуальний контент, що імітує роботу реальних людей, став ядром розмов про ШІ в останній рік або близько того. Однак генеративний ШІ – лише один із багатьох існуючих типів ШІ, а більшість інших форм ШІ – наприклад, передиктивна аналітика – з'явилися задовго до того, як запуск ChatGPT викликав нинішній зліт штучного інтелекту.

Тож які відмінності між автоматизацією та ШІ? Багато процесів, які автоматизують розробники ПЗ та команди ITOps, не є різновидом ШІ. Наприклад, конвеєри CI/CD зазвичай включають безліч автоматизованих робочих процесів, але вони не покладаються на ШІ для автоматизації процесів. Вони використовують прості процедури, які ґрунтуються на правилах (безумовно це означає, що вони залежать від алгоритмів).

У той самий час ШІ залежить від алгоритмів, які допомагають імітувати людський інтелект, й у багатьох (але не в усіх) випадках метою ШІ є автоматичне виконання завдань чи прийняття рішень. Але не всі алгоритми та автоматизації мають відношення до ІІ.

Слід зазначити, що алгоритми, автоматизація та ШІ вкрай важливі для сучасних технологій, оскільки їх спільне використання є ключем до деяких із найгарячіших технологічних трендів сьогоднішнього дня.

Найкращий приклад — інструменти генеративного ШІ, навчання яких залежить від алгоритмів, що дозволяє їм імітувати створення контенту. Після розгортання ПЗ генеративного ШІ може створювати контент автоматично.

Алгоритми, автоматизація та ШІ можуть поєднуватися і в інших контекстах. Наприклад, NoOps — концепція автоматизації робочих процесів ІТ-операцій без участі людини, — швидше за все, вимагатиме не лише алгоритмічної автоматизації, а й складних інструментів ШІ для прийняття складних рішень на основі контексту, на які алгоритми самі по собі не здатні.