На думку фахівців з британської аналітичної агенції Omdia, з початком масового застосування генеративного ШІ індустрія датацентрів буде перебувати під посиленим тиском про відповідальність з погляду енергоспоживання. Але слід зазначити, що в період з 2008 по 2020 роки, незважаючи на величезне зростання використання обчислювальної техніки та інтернету у світі, частка ЦОДів у світовому споживанні електроенергії залишалася на рівні приблизно 1%. Це підкреслює величезні успіхи, досягнуті у сфері ефективності, заснованої на показниках ефективності використання енергії (PUE). Для прикладу, у США було закрито понад 13 тис. банківських відділень, оскільки кінцеві користувачі перейшли на цифрове банківське обслуговування.

Однак зростання застосування ШІ та впровадження графічних процесорів скоро змінять ситуацію з енергоспоживанням. Прогнози Nvidia на 2024 р. показують більш ніж дворазове збільшення постачання GPU для дата-центрів у порівнянні з попередніми роками. Це спричинить значне підвищення споживання енергії. Таким чином, частка електроенергії, що споживається дата-центрами, може зрости вдвічі у найближчі кілька років.

Аналітики Omdia вважають, що темпи будівництва датацентрів у розвинених з точки зору ІТ країнах, таких як США, ЄС та Китай, уповільняться, оскільки там вже є достатня кількість потужностей. Однак у регіонах, що розвиваються, темпи будівництва зростатимуть. В Африці, Латинській Америці, Близькому Сході, Індії, Таїланді та В'єтнамі з'явиться більше датацентрів. При цьому будівництво в США вже скоротилося з 49% загальносвітового обсягу в 2017 р. до 35% сьогодні.

Також у найближчі кілька років у світі зростатиме щільність розміщення стійок. За даними Omdia, якщо у 2021 р. у середньому вона становила 7 кВт на стійку, то сьогодні вже сягнула 12 кВт. Очікується, що ця тенденція зростання продовжиться до 2030 р, а середня щільність становитиме 20 кВт.

Згідно з дослідженням AFCOM «State of the Data Center 2024», більше половини всіх дата-центрів планують використовувати сонячну енергію і понад чверть − енергію вітру. Інші розглядають ядерну, водневу, геотермальну енергетику та акумуляторні системи зберігання енергії (BESS). Це може знизити вартість енергії загалом за рахунок відмови від залежності від комунальних служб.