Департамент кіберполіції Національної поліції України є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України. Відповідно до законодавства України, він забезпечує реалізацію державної політики у сфері боротьби з кіберзлочинністю, організовує та здійснює відповідно до законодавства оперативно-розшукову діяльність.

Нижче наведено результати роботи Департаменту кіберполіції у 2023 році.

Протидія організованій злочинності

Скеровано до суду кримінальні провадження щодо протиправної діяльності 42 організованих груп і злочинних організацій, що діяли в кіберпросторі. До складу зазначених угруповань входив 191 учасник, якими вчинено 731 кримінальне правопорушення (у тому числі 547 тяжких та особливо тяжких), з яких: 438 – шахрайств, 20 – крадіжок, 12 – за ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою, а також участь у ній) Кримінального кодексу України, 11 – сутенерств, 3 – привласнення, розтрата майна, 46 – у сфері господарської діяльності, 33 – у сфері використання електронно-обчислювальних машин, 14 – у сфері службової діяльності, 7 – у сфері обігу наркотичних засобів, 147 – інші.

Виявлення кримінальних правопорушень

У 2023 році кіберполіцейськими здійснювалось супроводження понад 6,4 тис. кримінальних правопорушень, виявлено 3,6 тис. кіберзлочинів, повідомлено про підозру 1,7 тис. особам за вчинення 3,7 тис. кримінальних правопорушень. До суду з обвинувальними актами скеровано 4 тис. кримінальних правопорушень за обвинуваченням 1,3 тис. осіб.

Міжнародна співпраця

Кіберполіцейськими ініційовано та забезпечено активну участь у проведенні 18 міжнародних поліцейських операцій, за результатами яких задокументовано протиправну діяльність учасників злочинних угруповань.

Як приклад, проведено багаторівневу міжнародну спецоперацію відносно учасників злочинного угрупування. Починаючи з 2018 року фігуранти, використовуючи розроблені ними віруси-шифрувальники, здійснювали атаки на сервера провідних світових компаній.


За кілька років злочинної діяльності зловмисники зашифрували понад 1000 серверів світових підприємств та спричинили збитків на суму у понад 3 мільярди гривень в перерахунку на національну валюту.

Для знешкодження злочинного угруповання та аналізу цифрових даних до столиці прибули більше 20 правоохоронців з Норвегії, Франції, Німеччини та Федерального бюро розслідувань США. На території Нідерландів Європолом було створено спеціальну робочу групу та VCP (Віртуальний командний пункт) для невідкладного аналізу інформації, отриманої в ході проведення слідчих дій на території України.

Правоохоронці провели понад 30 обшуків та припинили діяльність угруповання.

Також, поліцейські спільно з чеськими правоохоронцями затримали учасників злочинної організації. Зловмисники організували фішингові «сall-центри» на території столиці і ошукали десятки іноземців на майже 2 млн чеських крон, що в еквіваленті складає майже 3 млн грн. У результаті проведеної міжнародної спецоперації затримали організаторів та активних учасників угруповання.

Встановлено, що фігуранти залучили до протиправної діяльності понад 40 осіб у різних регіонах України. При цьому кожен із членів організації мав чітко визначений перелік обов’язків. Так звані «кодери», тобто спеціалісти з написання комп’ютерних програм, створили, оновлювали, підтримували та удосконалювали роботу телеграм-ботів та фішингових ресурсів, а також забезпечували анонімність спільників в інтернеті, надавали консультації щодо маскування злочинної діяльності.

Своїх потенційних жертв оператори «сall-центрів» знаходили на чеських торгівельних інтернет-майданчиках. Із ввикористанням методів соціальної інженерії та заздалегідь розробленим «сценаріям спілкування», аферисти переконували своїх співрозмовників перейти за фішинговими посиланнями для оплати товарів чи послуг.

Після того, як люди вводили платіжні дані, інформація ставала відомою фігурантам. Члени угруповання, так звані «вбівери», виводили гроші з рахунків власників на підконтрольні банківські картки або за допомогою «кодерів» конвертували їх у криптовалюту.

Правоохоронці провели 29 обшуків та припинили діяльність угруповання.

Взаємодія з громадянами

Кіберполіція є постійним ініціатором та учасником інформаційних кампаній спрямованих на профілактику та протидію кіберзлочинності. На постійній основі здійснюється інформування громадян про діяльність підрозділу, а також про загрози й виклики, які чатують на користувачів в мережі Інтернет, надаємо поради, як не стати жертвами кіберзлочинів.

Для ефективнішої комунікації та надання кваліфікованої допомоги населенню, впроваджено телефонну інформаційну підтримку за номером 0800505170. У 2023 році до підрозділу надійшло 78,5 тис. звернень громадян, з яких через форму «Зворотного зв’язку» Департаменту (вебсайт кіберполіції) – 73,4 тис. звернень.

Працівники "Call-центру" кіберполіції упродовж минулого року опрацювали понад 246,1 тис. телефонних дзвінків, з яких: вхідних - 122,8 тис. та вихідних дзвінків – 123,3 тис. щодо надання інформації громадянам про дотримання кібергігієни, допомоги у користуванні електронними сервісами, порядку та стану розгляду поданого електронного звернення.

Протидія інформаційній агресії рф

З початку повномасштабної військової агресії рф проти України Кіберполіція бере активну участь у протидії державі-терористу у віртуальному просторі. Зокрема, спільно з волонтерами створено проєкт «МРІЯ» для протидії ворогу на інформаційному фронті. Результатом співпраці є блокуванням майже 13 тис. ворожих вебресурсів.

На каналі https://t.me/stoprussiachannel щоденно надаються онлайн-завдання для підписників, які готові дати відсіч ворогу. Суть функціонування такої діяльності полягає в припиненні функціонування ворожих ресурсів. Інструкції залученим особам до роботи для боротьби на інформаційному фронті додаються у самій екосистемі.