Зазвичай на ринку мікросхем лідирували ті компанії, що поєднували власну розробку мікросхем з їх виробництвом. Таких компаній серед лідерів всього дві — Intel та Samsung Semiconductor. Інші гравці, що входять в топ-5 на ринку мікропроцесорів, або не володіють власним виробництвом (AMD, Nvidia), або ж не мають власної розробки (TSMC) і виготовляють чипи для інших компанії по ODM-контрактам. Така розстановка гравців по доходам була цілком логічна, адже Intel та Samsung Semiconductor мають два джерела доходів, у той час як fabless-розробники чиODM-виробники – лише одне. Проте ситуація докорінно змінилася в 3-му кварталі 2023 р., коли Nvidia за всіма фінансовими показниками вирвалася на перше місце, випередивши AMD, Intel, Samsung Semiconductor та TSMC.

Після того, як Nvidia поставила для OpenAI близько 10 млн. графічних процесорів і 20 тисяч новітніх AI GPU прискорювачів, інвестори почали масово скуповувати її акції. Фактично графічні чіпи Nvidia єдині сьогодні здатні забезпечити достатню продуктивність і тому широко використовуються в OpenAI для навчання ChatGPT.

Дедалі більші поставки призвели до різкого збільшення прибутків компанії. Так, у 3-му кварталі поточного фінансового року дохід Nvidia зріс на понад 200%, а прибуток – майже на 600%, що є справді приголомшливим результатом. Загальний дохід Nvidia за цей період становив 18,12 млрд. дол, а дохід від сегмента ЦОД у третьому кварталі сягнув $14,5 млрд дол, порівняно з 3,5 млрд дол у тому ж кварталі минулого року. У підсумку ринкова капіталізація NVIDIA збільшилася до 1,19 трлн. дол.

Разом з тим, у конкурентів Nvidia з виробництва чіпів фінансові результати набагато скромніші. Наприклад, у AMD та Intel квартальні доходи дорівнює 5,8 млрд доларів і 14,16 млрд дол відповідно. У TSMC цей показник становить 7,21 млрд. Крім того, ринкова капіталізація AMD та Intel становить порівняно скромні 198 млрд. та 185 млрд. дол відповідно.

 

Динаміка квартальних доходів чотирьох провідних виробників чіпів: TSMC , Samsung Semiconductor, Intel та Nvidia, млрд дол. Джерело: DanNystedt