Минув рік від моменту проведення росією ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України, підтримка яким надавалась активними кібератаками з боку хакерських угруповань з метою виведення з ладу систем управління технологічними процесами.
Поєднання кібер- та кінетичних атак – визначальна ознака тактики російських військ впродовж цієї війни. Опублікований 9 листопада 2023 року звіт компанії Mandiant щодо деструктивної кібератаки, скерованої на одне з українських регіональних енергетичних підприємств у 2022 році, в деталях розкриває особливості однієї з кібератак, що цілеспрямовано та цинічно проводились російськими хакерськими угрупованнями одночасно з масованими ракетними та дроновими кампаніями.
Згаданий звіт додатково підтверджує раніше озвучену фахівцями Держспецзв’язку позицію, яку також підтримує Служба безпеки України, про наявність координації кібератак з обстрілами з боку росії, спрямованими проти цивільного населення.
Нагадаємо, починаючи від 10 жовтня 2022 року і протягом опалювального сезону 2022–2023 років, росія випустила проти енергетичної системи України понад 1 200 ракет та ударних дронів, намагаючись позбавити цивільне населення життєво важливих послуг. Тимчасові аварійні та віялові відключення за графіком, які тривали протягом минулого опалювального сезону, закарбувались у пам’ять кожного жителя України.
За словами заступника голови Держспецзв’язку Віктора Жора, у жовтні минулого року, після старту атак на енергетичну інфраструктуру, Держспецзв’язку посилила роботу з енергетичними компаніями в Україні щодо їхнього захисту. Відповідні фахівці отримують максимальну і детальну інформацію щодо нових загроз та рекомендації щодо посилення інформаційних систем. Ця робота не припинялась і влітку, тому в новий опалювальний сезон 2023–2024 років компанії сектору ввійшли значно сильнішими. Втім, у кіберсфері критично важливо не втрачати пильності, саме тому Держспецзв’язку і СБУ рекомендують відповідним фахівцям вивчити рекомендації, сформовані завдяки партнерству України з Mandiant.