З 2019 року світова промисловість стикається зі значним дефіцитом напівпровідників. Експерти прогнозують, що проблеми в ланцюзі поставок у секторі триватимуть до кінця 2023 року чи навіть початку 2024 року. Нестача виникає внаслідок широкого використання мікросхем у найрізноманітніших пристроях та системах. Це впливає на вартість та доступність електронних пристроїв та техніки, а також уповільнює розвиток нових технологій. Досвід українських інженерів GlobalLogic у цій сфері допомагає оптимізувати виробництво, забезпечуючи доступніші рішення на ринку для споживачів.

За даними досліджень, дефіцит мікросхем безпосередньо впливає на 169 галузей. Найбільш залежні – автомобільна та електронна промисловості, проте навіть виробництво банківських карток та інших пристроїв постає перед труднощами через брак напівпровідників. Окрім того, мікросхеми використовуються на виробничих лініях для різноманітних товарів, навіть таких звичайних, як стаканчики для кави. Дефіцит у галузі призводить до зростання цін кінцевого продукту для споживачів або зниження якості пристроїв за рахунок використання більш дешевих мікрочіпів.

Як та чому виникла криза напівпровідників

Першопричинами цього явища стали: пандемія COVID-19, збої у ланцюгах поставок та логістиці, збільшення світового попиту на персональні комп'ютери на понад 13% у період локдауну. Також на кризу вплинув ріст попиту на відеокарти, пов'язаний із популярністю криптовалют, погодні умови в регіонах виробництва, через які тимчасово закрилось декілька заводів з виготовлення мікрочіпів, та навіть повномасштабна війна в Україні, яка призвела до стрімкого зростання цін на неон та ускладнення логістики.

Одним з ключових викликів у виробництві є тривалість процесу вирощування профільованих монокристалів напівпровідників. Наприклад, терміни виконання замовлень (починаючи з розміщення самого замовлення, до фактичного отримання товару) на виготовлення монокристалів напівпровідників збільшилась із середніх 12.2 тижнів, до 22.2 у лютому 2020 через пандемію COVID-19. У 2022 році цей період збільшився до 26 тижнів.

Як українські інженери впливають на світову індустрію виробництва напівпровідників

Одним з ключових факторів при виготовленні нових мікрочіпів є пост-аналіз та перевірка якості, адже на різних етапах виробництва відсоток браку може перевищувати 80%. Це призводить до збільшення собівартості товарів та потенційних проблем із вчасним постачанням. Відновлення стабільності у виробництві вимагає пошуку рішень, зокрема, для оптимізації процесів.

Українські інженери з компанії GlobalLogic вже багато років працюють над зниженням відсотка браку на виробництві. Рішення, які вони пропонують, включають софт для контролю якості та програмне забезпечення для сканування чіпів, як існуючих, так і потенційних. Це знижує витрати на переробку та втрати через некондиційність, а отже безпосередньо впливає на кінцеву вартість пристроїв для споживачів, забезпечуючи доступніші рішення на ринку.  

«У світі, де дефіцит напівпровідників загрожує технологічному прогресу, модернізація та оптимізація виробництва, разом з перевіркою якості стають одним з ключових та найбільш дієвих рішень, адже кожен бракований напівпровідник — це крок назад», — розповідає Олександр Хорунжикевич, старший менеджер з інжинірингу, GlobalLogic.