Оператор Vodafone Україна у 2022 році зберігає стабільність бізнесу. Попри вплив війни на доходи, компанія не тільки зберегла, але й наростила обсяги інвестицій у розвиток і підтримку телеком інфраструктури країни. При цьому вдалось збільшити ефективність бізнесу та проникнення цифрових послуг.

Дохід компанії у 2022 році склав 19,8 млрд грн. Зниження на 2% у порівнянні з минулим роком пов’язано зі зменшенням кількості користувачів мобільного зв’язку. Більшість користувачів мобільного зв’язку на сході та півдні країни користувались саме послугами Vodafone Україна. В результаті, у зв’язку з активними бойовими діями та недоступністю мереж мобільного зв’язку на тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій, Vodafone втратив найбільше абонентів серед мобільних операторів України – 3,5 млн. На кінець 2022 року кількість клієнтів Vodafone в Україні становить 15,4 млн.

Більше 2,2 млн з них залишаються за кордоном і продовжують користуватись послугами Vodafone. З початку повномасштабного вторгнення Vodafone підтримує українців, які шукають захисту в європейських країнах, і надає у більшості тарифів безкоштовне підключення до послуги «Доступний роумінг». В рамках послуги доступно 10ГБ мобільного інтернет та 100 хвилин для розмов з абонентами в Україні та в країні перебування за умови оплаченого українського пакету послуг. 87% усіх клієнтів послуг роумінгу користуються пропозицією «Доступний роумінг».

Показник OIBDA зріс на 3% і склав 11,3 млрд грн, на 2,5 п.п. збільшилась маржа OIBDA – до 56,9%. Чистий прибуток Vodafone у 2022 році склав 1,1 млрд грн. Зниження показника у порівнянні з минулим роком обумовлено збитками від курсових різниць, отриманими внаслідок зростання обмінного курсу долару до гривні на 34%.

Vodafone збільшив капітальні інвестиції – у 2022 році вони склали 3,6 млрд грн. Завдяки цьому інженери оператора відновлювали зруйновану інфраструктуру, оперативно лагодили обладнання, розвивали мережу та забезпечували доступність зв’язку в умовах знеживлення. Так протягом року інженери компанії повернули в ефір близько 800 сіл і міст та здійснили близько 2960 ремонтних виїздів, у тому числі в безпосередній близькості до лінії фронту.

Оператор не припиняв розвиток мережі. У 2022 році фахівці компанії особливу увагу приділили розширенню ємності та покриття в регіонах масової міграції. Загалом протягом року війни 4000 базових станцій 4G вивели в ефір.

Значні ресурси компанія спрямувала на забезпечення доступності зв’язку в умовах знеживлення: Vodafone закупив 414 мобільних генераторів, інженери компанії замінили 24712 акумуляторних батарей та використали 519 тон дизельного пального та бензину, щоб згенерувати енергію для роботи мережі під час відключень. На сьогодні 88% мережі працює в штатному режимі.

Активне будівництво мережі LTE вплинуло на кількість користувачів цифрових послуг – вона збільшилась до 71%. Зросли і обсяги користування дата-послугами. Так, на кінець 2022 року абонент Vodafone використовує в середньому 8,4ГБ мобільного інтернету на місяць, що майже в 1,5 рази більше, ніж роком раніше. Таке збільшення користування зумовило зростання показника ARPU на 8% – у 2022 році середній дохід на одного користувача склав 90,6 грн на місяць.

Компанія інвестувала значні кошти у підтримку країни та українців. З першого дня повномасштабного вторгнення Vodafone доклав значних зусиль, щоб мільйони громадян залишались на зв’язку зі своїми рідними та отримували доступ до інформації в ці складні часи, не зважаючи на стан мобільного рахунку. Знижка на послуги, якими скористались більше 14 млн абонентів Vodafone вдома та за кордоном протягом минулого року, оцінюється загалом в 1,19 млрд грн.

Vodafone запустив низку соціальних та благодійних ініціатив. Серед них – гуманітарна та пряма фінансова допомога, закупка автомобілів швидкої допомоги та медичного обладнання, допомога державі, у тому числі, у сфері цифровоі трансформаціі через платформу United24, запуск благодійного челенджу «Ліга тепла» з утеплення пологових будинків та спільного з Мінкультом проєкту збереження та відновлення культурної спадщини, постраждалої від війни – «Збережіть українську культуру». Загальний обсяг соціальних інвестицій Vodafone у 2022 році склав 1,3 млрд грн.

Млн грн

2021

2022

Динаміка

Дохід

20 145 млн грн

19 824 млн грн

-2%

OIBDA

10 953 млн грн

11 277 млн грн

+3%

OIBDA, %

54,4%

56,9%

+2.5 p.p.

Чистий прибуток

3 832 млн грн

1 100 млн грн

-71%

Інвестиції

3 502 млн грн

3 588 млн грн

+2%

---